O MUSIVUM
„Musivum” (po łacinie „mozaika”) istnieje od marca 2010 roku; najpierw publikowane było na LiveJournalu, potem przeniosło się na Blogspot (ze sporą dla siebie korzyścią). Przy powstawaniu towarzyszyły mu wielkie ambicje i duże oczekiwania z mojej strony; teraz pozostało już tylko ogromne przywiązanie do bohaterów i sympatia do historii, które chciałabym mimo wszystko dalej Wam opowiadać. I może nawet kiedyś opowiedzieć do końca (chociaż nie wierzę w końce historii).

Jeśli czytanie sprawi Wam choć trochę tej przyjemności, jaką mnie sprawia pisanie tych tekstów, to już będzie dla mnie spory sukces. A jeśli do tego zechcecie się podzielić w komentarzach wrażeniami, będę się naprawdę cieszyć.

Tematyka: psychika i seksualność, LGBT, feminizm, gender, queer, Szczecin, literatura i kultura. Historie obyczajowe, bo lubię rozgrzebywać codzienność i wyławiać z niej różne rzeczy. Lubię zwyczajność – fascynuje mnie. Konfrontacje z chwilami wyjątkowymi są ciekawe; ale jeszcze ciekawsze jest konfrontowanie się każdego dnia z banalnymi, zwykłymi, powtarzalnymi sprawami. Bohaterowie „Musivum” stają czasem przed bardziej niecodziennym wyzwaniem, najczęściej zaś – przed wyzwaniami tak zwyczajnymi, że można ich nie zauważyć. Pokazywanie tego, co wynika z tych zwykłych konfrontacji z codziennością, to chyba główny element wszystkich opisywanych historii.

Nie wierzę w początki ani końce historii – dlatego nie ma tu jednej zwartej opowieści, tylko różne kawałki różnych historii, które się ze sobą przeplatają, łączą i dopełniają. Nie wierzę w jednego głównego bohatera, dlatego przypadkowy statysta z jednego tekstu może się pojawić jako postać pierwszoplanowa w innym tekście. Fascynuje mnie patchwork jako forma literacka i forma myślenia – dlatego „Musivum” zostało zaplanowane i istnieje jako taki patchwork. Również Szczecin jest patchworkowym miastem – i dlatego ja oraz część bohaterów tak Szczecin kochamy.

Nie deklaruję już żadnej częstotliwości publikowania ani terminów publikacji. Gdy coś będzie, to będzie. A gdy nie będzie, to zawsze są stare teksty.

A ja? Ja jestem zajadłą blogerką, miłośniczką książek i szeroko rozumianej humanistyki, samozwańczą zbieraczką skrawków codzienności oraz twórczynią całej tej gromady, która pojawia się na blogu. To powinno wystarczyć. A w razie potrzeby  tu kontakt:


Miłego czytania!

fot. Pixabay

CONVERSATION

0 comments:

Prześlij komentarz

Back
to top